گالری ساعت علیزاده
آشنایی با استایل فریدا کالو هنرمند مکزیکی

آشنایی با استایل فریدا کالو هنرمند مکزیکی

فریدا کالو Frida Kahlo یکی از هنرمندان و زنان تاثیرگذار در قرن بیستم است که زندگی پرفراز و نشیبی داشت. او ابتدا تنها به عنوان همسر دیه گو ریورا نقاش انقلابی دیوارنگاره‌های مکزیکی شناخته می‌شد اما پس از مدتی کارهای او به عنوان یک سبک خاص و ماندگار مورد بررسی قرار گرفت و فریدا کالو به یکی از چهره‌های ماندگار دنیای هنر تبدیل شد.

فریدا کالو frida kahlo یکی از هنرمندان و زنان تاثیرگذار در قرن بیستم است که زندگی پرفراز و نشیبی داشت. او ابتدا تنها به عنوان همسر دیه گو ریورا نقاش انقلابی دیوارنگاره‌های مکزیکی شناخته می‌شد اما پس از مدتی کارهای او به عنوان یک سبک خاص و ماندگار مورد بررسی قرار گرفت و فریدا کالو به یکی از چهره‌های ماندگار دنیای هنر تبدیل شد. در کنار هنر خلاقانه و بی‌بدیل فریدا کالو، چهره، ظاهر و سبک او در لباس پوشیدن هم شهرت خاصی پیدا کرد و همین اتفاق باعث شد تا فریدا کالو به عنوان یک آیکن خاص در دنیای مد و طراحی مطرح شود.

 

 

فریدا کالو در ششم جولای ۱۹۰۷ در خانه آبی در شهریک کوچک در اطراف مکزیکوسیتی به دنیا آمد. پدر وی نقاش و عکاس یهودی آلمانی و مادرش دورگه‌ای از بومیان مکزیک و اسپانیایی تبارها بود. پدر فریدا یک نقاش و عکاس معروف در مکزیک بود.

فریدا کالو در سال‌های فعالیتش به عنوان نقاش، تاثیر چشمگیری داشت. در واقع سلف پرتره‌های فریدا، ادامه‌ای از عکس‌های پدرش از او بود.

 

 

سبک و آثار فریدا کالو

در بیشتر نقاشی‌های فریدا کالو، خود نقاش را می‌بینیم که با استواری و سکوت در نشسته و به مخاطب خیره شده است. از ۱۴۳ اثری که فریدا خلق کرد ۵۴ اثر خودنگاره هستند. در همه این آثار نشانه‌ها و نماد‌ها به سبکی شخصی مورد استفاده قرار گرفته‌اند و زمینه نیز با عناصر طبیعی و گیاهان و چیزهایی از این دست پوشیده شده است. فریدا با علم پزشکی آشنا بود و به همین دلیل همه آثار خود را با دقت آناتومیکی بالایی ترسیم کرده است.

عوامل متعددی در تبدیل شدن فریدا کالو به یک آیکن مد نقش داشتند. یکی از این عوامل سبک مکزیکی شاخص وی در لباس پوشیدن است که تماما از عناصر سنتی مکزیک گرفته شده است. تقریبا در تمام تصاویری که از فریدا به جای مانده است و در بیشتر نقاشی‌های او، فریدا با لباس‌ها، آرایش و مدل موی سنتی مکزیک دیده می‌شود و ابروهای پیوسته و فرق وسط او بیش از هر چیزی به چشم می‌آید.

 

 

لباس‌های گلدار و چین‌دار و گلدوزی شده با جواهرات سنتی و رنگارنگ همیشه یادآور فریدا کالو هستند و به عنوان نشانه‌های او شناخته می‌شوند. فریدا کالو بارها منبع الهام طراحان مختلف در دنیای مد بوده است از جمله رولند موره طراح فرانسوی که مجموعه بهار و تابستان سال ۲۰۱۸ خود را به این هنرمند تقدیم کرده بود. بیانسه خواننده معروف آمریکایی در روز هالووین سال ۲۰۱۷ مانند فریدا لباس پوشید و حتی نرم افزار اسنپ چت هم فیلتری دارد که با اعمال آن شما می‌توانید به فریدا کالو تبدیل شوید! همه این موارد حاکی از آن است که این هنرمند مشهور قرن بیستم چیزی بیش از شهرت یک هنرمند معمولی را دارد و به عنوان یک آیکن، نماد و سبک خاص شناخته می‌شود.

 

شیک پوشی به سبک فریدا کالو

اگرچه لباس‌های زنانه فریدا نقش مهمی در شکل دادن به هویت و شخصیت وی داشتند اما فریدا یک جنبه مردانه هم در خصیت خود داشت به طور مثال او چند بار خود را در لباس‌های مردانه مثل کت و شلوار هم ترسیم کرد که نشان از هویت دوگانه او داشت. فریدا از هواداران انقلاب مکزیک بود و به فرهنگ و هویت مکزیکی خود افتخار می‌کرد، به همین دلیل است که ما همیشه او را در لباس‌های گلدوزی شده موسوم به تهوانا tehuana که لباس سنتی زنان جنوب مکزیک است مشاهده می‌کنیم. جالب است بدانید این سبک گلدوزی دقیقا همان سبکی است که امروزه در دنیای مد پرطرفدار شده است و در صفحات اینستاگرام ستارگان مد و فشن مشاهده می‌شود. پس اگر ریشه و منشاء این گلدوزی‌ها برای شما جای سوال بوده است باید در سبک و استایل فریدا کالو به دنبال آن بگردید.

 

 

اگرچه فریدا لباس‌های سنتی می‌پوشید اما همیشه سعی می‌کرد یک زن قدرتمند را به تصویر بکشد. او به لباس‌هایش به عنوان آثار هنری نگاه می‌کرد و در مورد رنگ‌ها و طرح‌ها کاملا جسور و شجاع بود. این جسارت و شجاعت در انتخاب رنگ و طرح لباس می‌تواند برای هر زن مدرنی یک الگو باشد و این مساله را ثابت کند که سبک زنانه و خانمانه به معنای موضع ضعف نیست و برای قوی‌تر دیده شدن لازم نیست حتما شبیه به مردان لباس بپوشید. خوشبختانه لباس هایی که فریدا در دوران زندگی خود مورد استفاده قرار می داد استایلی امروزی دارند و با در نظ گرفتن ترندهای جدید می توانند مد روز تلقی شوند. همان طور که می دانید در حال حاضر لباس های رنگارنگ، گلدوزی، طرحهای رنگی و لباس های چین دار و چیزهایی از این دست مد روز هستند و شرایط برای تبدیل شدن به فریدا کالو کاملا مهیا است! 

 

 

 

دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.